Trucks

Category Name Make Model
T1 Best Truck of the Show Scott Nind Peterbilt 379 1988
T2 Best Truck under 3 years Bruce Steuart Kenworth SAR 2015
T3 Best Truck 4-9 years Michael Dowchos Ford f650 2010
T4 Best Truck 10-19 years Kaspar Boller Kenworth K104 2003
T5 Best Truck 20-29 years Scott Nind Peterbilt 379 1988
T6 Best Truck 30-54 years Graham Wright International AD184 1965
T7 Best Truck 55+ Years – Vintage Anthony Caldow Ruggles Go Getter 1922
T8 Best Local Truck – Murrindindi Shire Bruce Steuart Kenworth SAR 2015
T9 Best Small Fleet – 3 or more Dean Evans Kenworth T409 2014
T10 Best Tow Truck – Heavy Haulage S Ottaway Western Star 2009 2009
T11 Best Heavy Haulage Michael Dowchos Ford f650 2010
T12 Best Tilt Tray Tow Truck Mark McNamara (Adtrans) Kenworth t350 2004
T13 Best Log Truck Wayne Holdsworth Kenworth T909 2014
T14 Best Log Truck – 2+ Years Rob Marshall Kenworth T658 2008
T15 Best Tipper Dan Tyquin Kenworth K200 Aerodyne 2015
T16 Best Rigid Steven Mether Hino FD 2014
T17 Best Special Purpose Vehicle Truck Scott Rayer Kenworth T909 2015
T18 Manufacturer – Kenworth Bruce Steuart Kenworth SAR 2015
T19 Manufacturer – Western Star Wayne Hebbard Western Star 4800 2007
T20 Manufacturer – Volvo Jordan Reckoski Volvo FH 600 XLGT 2014
T21 Manufacturer – Scania Jordan Reckoski Scania R730 2013
T22 Manufacturer – Mack Mathew Lawson (Adtrans) Mack Superliner 2014
T23 Manufacturer – Peterbilt Scott Nind Peterbilt 379 1988
T24 Manufacturer – Freightliner Eagle Towing Freightliner Arbusy 2012

Rods

Entry # Name Vehicle
403 P Haritou Ford Model A
405 C Cecil Inter AR 110
410 K Alldrick Ford Tudor
404 B Doyvestyn Chev Tudor
415 N Doyvestyn Chev Belair
419 S Merry Ford Model A
422 T Guest Ford F100
427 A Munnecke Buick Riveara
209 A Lovettt Nash
412 A Hubbard Mustang

Utes

Entry # Category Name
318 Best Street Ute Pre 2000 Kelvin Garthwaite
343 Best Street Ute Post 2000 Ron Cassidy
215 Best Corporate Ute Chris Lutz
336 Best B & S Ute Sam Shotton
324 Best Feral Ute Brendan Hazleman
313 Best Chick’s Ute Laura Watts
214 Best Original/Restored Ute Trevor Smith
313 Best Tradies Working Ute Laura Watts
342 Best 4X4 Ute Dave Jurica
332 Best Themed Ute Robert Humphrey
332 Ute of the show Robert Humphrey

Major Raffle

1st Prize: Trailer full of goodies

  • John O’brien, Alexandra, Vic

2nd Prize: $2000 Caltex voucher

  • Jenny Peterson, Yarck, Vic

3rd Prize: $1000 Foodworks voucher

  • Roe Ragg, Alexandra, Vic